Systemy instalacji sanitarnych

Rozwiązania dostosowane do potrzeb profesjonalistów

GSM 505-83-25-52
Instalacje klimatyzacji i wentylacji Siedlce

Klimatyzacje

Jaki klimatyzator wybrać?

Problem z wyborem klimatyzatora? Przeczytaj...

Klimatyzacja Split - to klimatyzacja składająca się z dwuch jednostek - zewnętrznej (skraplacz) oraz wewnętrznej (parownik). Cechą tego rozwiązania jest konieczność umieszczenia dość dużej jednostki na zewnątrz mieszkania - np na ścianie lub balkonie. Zaletami są cicha praca jednostki wewnętrznej, dobra wydajność, esetyka oraz mało zajmowanego miejsca wenątrz mieszkania. Klimatyzator split jest więc rozwiązaniem polecanym.

Klimatyzator okienny to klimatyzator zbudowany w technologii monoblok - czyli składający się z jednej jednostki, która zawiera w sobie parownik i skraplacz. Jest to zwykle urządzenie o kształcie prostopadłościanu o wymiarach przeciętnie 60cmx60cmx60cm. Z jednej strony wylatuje zimne powietrze, a z drugiej gorące. Montaż takiego urządzenia odbywa się zwykle w oknie - wymagana jest duża przeróbka okna związana z trwałymi uszkodzeniami ramy okiennej. Alternatywą jest montaż w ścianie. Zaletą takiej klimatyzacji jest brak konieczności łączenia jednostek - a co za tym idzie montaż nie wymaga posiadania specjalistycznego sprzętu. To jednak koniec zalet - klimatyzacja nie wyglada estetycznie a montaż zwiazany jest z poważnymi wyburzeniami ściany lub cięciem okien. Klimatyzatory takie montowane są zwykle w kioskach lub małych budkach, kwiaciarniach. Rzadko stosuje się w mieszkaniach.

Klimatyzator kompaktowy - zbudowany również w technologii monoblok - czyli w jednej jednostce parownik i skraplacz. jednak ten klimatyzator jest urządzeniem przenośnym - czyli można go kupić, wypakować, postawić w pokoju i już działa. Z jednej strony wylatuje zimne powietrze, do wyprowadzenia ciepłego powietrza stosuje się rurę o przekroju ponad 10cm. Zaletą tego rozwiązania jest proste wdrożenie - kupujemy urządzenie np za 1000PLN, ustawiamy i działa. Problem jednak z wyprowadzeniem rury. Przez dziure w oknie się za bardzo nie da - bo jednocześnie będzie wpadało ciepłe powietrze z podwórka. Należy więc również zrobic dziurę w scianie - jednak mniejszą niz w okiennym bo okolo 12cm. Największą wadą tego urządzenia jest duży hałas - nie da się przy tym spać.

Firma - producent klimatyzatora: renomowany czy chiński?
W ostatnim czasie pojawiło się wiele klimatyzatorów na rynku. W związku z tym ceny spadły a zakup klimy nie jest już niczym niezwykłym. Kiedyś na rynku były tylko firmowe jednostki. Liderami rynku są między innymi Daikin, Fujitsu, Hitachi, MCQUAY, Sanyo, Copeland. Klimatyzatory te są jednak dużo droższe od mniej znanych. Można przyjąć zasadę - do zastosowań firmowych typu chłodzenie serwerowni, innych krytycznych obiektów warto wybrać klimę o domniemanie lepszej niezawodności - firmową. Do zastosowań domowych również lepiej dobrac klimatyzator firmowy ponieważ zużycie energii i efektywność jest dużo lepsza niż przy tanich podróbkach.

Klimatyzator z opcją grzania i chłodzenia, czy samo chłodzenie?
Klimatyzatory to pompy ciepła - czyli urządzenia przepompowujące ciepło z jednej strony na drugą. W efekcie z jednej strony wieje zimne powietrze, a z drugiej ciepłe. Od pewnego czasu urządzenia zaczęto wyposażać w opcje odwrotnego działania - czyli grzania. Klimatyzator potrafi nie tylko ochłodzić mieszkanie latem ale i ogrzać jesienią, czy łagodną zimą. Klimatyzatory o mocy chłodzenia 2kW zwykle mogą grzać z mocą około 2,2kW. Warto więc mieć klimatyzację z grzaniem.

Porady

Ostatnie Realizacje

Najnowsze Porady

Nasi klienci