Systemy instalacji sanitarnych

Rozwiązania dostosowane do potrzeb profesjonalistów

GSM 505-83-25-52
Instalacje klimatyzacji i wentylacji Siedlce

Klimatyzacje

Koszty klimatyzacji

Ile zapłacimy za klimatyzację w domu? Jaki jest miesięczny pobór energii?

Klimatyzatory schładzając mieszkania zużywają energię, najczęściej jest to energia elektryczna. Klimatyzator o mocy chłodniczej 2,5kW pobiera z sieci elektrycznej średnio 0,8kW energii elektrycznej na poczet zasilenia jednostki wewnętrznej -parownika oraz jednostki zewnętrznej -skraplacza. To znaczy, że moc chłodzenia jest około 3-krotnie większa niż pobór energii. Dodatkowo sprężarka klimatyzatora nie pracuje non stop. W normalnej eksploatacji przy włączonym urządzeniu, sprężarka pracuje przez około 50% czasu. Większość obecnie oferowanych markowych klimatyzatorów posiada inwerterową, czyli płynną regulację wydajności, co również ogranicza zużycie energii.

Klimatyzator powinniśmy dobierać dla każdego pomieszczenia indywidualnie, kierując się przy doborze zyskami ciepła : przez każde nasłonecznione okno wpada pewna ilość ciepła, telewizor , komputer czy oświetlenie. Także człowiek wydziela pewną ilość ciepła. Profesjonalne firmy zajmujące się projektowanie wraz z montażem potrafią właściwie dobrać moc urządzenia do warunków, a przez to zoptymalizować koszty instalowanej klimatyzacji. Proszę więc pamiętać, że moc klimatyzatora nie zależy od powierzchni czy kubatury pomieszczenia.

Dla mieszkania o poweirzchni 45m2 i zyskach ciepła ok.. 2,5 kW ( np. 3 osoby, okno na południe o powierzchni 3m2 , włączony komputer i telewizor ) w przeciętnym trybie dobowym, urządzenie będzie włączone około 12 godzin (wyłączamy klimę na noc, wyłączamy gdy idziemy do pracy) sprężarka będzie więc pracować przez około 6 godzin dziennie. Zużyje 6h*0,8kw/h*0,35PLN/kW/h czyli około 1,7PLN dziennie, co daje ok 50PLN miesięcznie.

Łatwo więc policzyć, że dla domu o pow. chłodzonej ok. 90m2 , zyskach ciepła ok.. 5,0 kW i przy zastosowaniu dwóch jednostek o mocy chłodniczej 2,5kW koszty miesięczne to ok 100 PLN. Należy nadmienić, że są to koszty w najcieplejszych miesiącach roku (lipiec, sierpień). W każdym wcześniejszym, czy póżniejszym koszty zostaną pomniejszone, z racji niższej temp. zewnętrznej. Widać zatem, że koszt niespełna połowy baku paliwa będzie w stanie zapewnić nam niekiedy zbawienny chłód.

Obecnie polecane są klimatyzatory pracujące na czynniku chłodniczym R410A, pozwalające na zaoszczędzenie 10-20% energii elektrycznej w stosunku klimatyzatorów z czynnikiem R407C.

Koszty klimatyzowania mieszkania czy domu zależą głównie od tego jakie urządzenia i o jakiej mocy chłodniczej zastosujemy oraz od tego jakie parametry powietrza chcemy uzyskać.

źródło: www.klimatyzacja.pl

Porady

Ostatnie Realizacje

Najnowsze Porady

Nasi klienci