Systemy instalacji sanitarnych

Rozwiązania dostosowane do potrzeb profesjonalistów

GSM 505-83-25-52
Instalacje klimatyzacji i wentylacji Siedlce

Klimatyzacje

Serwis klimatyzacji - Czy warto?

Klimatyzatory aktywnie kształtują mikroklimat pomieszczeń i dbają o odpowiednią wentylację. Są elastyczne, sprawne i szybkie - przynajmniej przez jakiś czas.

W zależności od warunków, w jakich pracują, po pewnym czasie (od nawet miesiące po lata) sprawność urządzeń zaczyna spadać, robią się głośniejsze i mogą emitować nieprzyjemne zapachy. Pojawienie się jakiegokolwiek z tych objawów oznacza, że zaniedbaliśmy odpowiedniej konserwacji urządzenia – zanieczyszczenia osiadły na wentylatorach, powodując przegrzewanie i głośniejszą pracę, filtry zaczęły blokować przepływ powietrza i straciły swoje właściwości biobójcze, a w zakamarkach rozwinęło się nowe życie. Jak możemy zapobiec takiemu biegowi wydarzeń?

Najprostsze prace – takie jak odkurzanie i wymiana filtrów – możemy i powinniśmy wykonywać sami, czy to za pomocą odkurzacza, czy szczotek i miotełek. Świeże filtry o wiele skuteczniej wychwycą i zlikwidują bakterie, grzyby i zanieczyszczenia, nie będą też blokować przepływu powietrza. Czyszczenie dostępnych załomów klimatyzatora pozwala pozbyć się nagromadzonej tam pleśni (połączenie wilgoci i ciepła stwarza jej idealne warunki rozwoju – zwłaszcza, że klimatyzator nie pracuje w trybie ciągłym), a użycie płynów antybakteryjnych oczyszcza całe urządzenie, zlikwiduje źródło nieprzyjemnego zapachu i przyniesie ulgę filtrom. Wewnętrzne układy klimatyzatora – w tym wentylatory – muszą być jednak konserwowane przez profesjonalną, certyfikowaną firmę (co najmniej dwa razy do roku!). Niedotrzymanie tego warunku nie tylko znacząco obniża komfort – ale powoduje też utratę gwarancji na urządzenie.

Zagrożeń płynących z zaniedbanej klimatyzacji nie należy lekceważyć – najbardziej jaskrawym przykładem był atak tak zwanej “choroby legionistów”: w 1976 roku z powodu zarażenia bakterią rozsiewaną przez system klimatyzacyjny zmarły w Filadelfii 34 osoby spośród ogólnej liczby 221 zarażonych (obsługi hotelu i weteranów wojennych – stąd nazwa choroby). W Polsce co roku legionellozą zaraża się około 20-30 osób, śmiertelność wynosi około 10% – dlatego tak ważne jest regularne dbanie o stan urządzeń

Reasumując, oto dlaczego powiiniśmy serwisować klimatyzację:

  1. Dla utrzymania gwaracji – warunkiem zachowania gwarancji (w większości przypadków wynosi ona 24 miesiące) jest konieczność wykonywania w ciągu roku dwóch przeglądów konserwacyjnych. Podczas awarii urządzenia w trakcie trwania gwarancji masz wówczas pewność, że usterka będzie usunięta, a Ty nie poniesiesz kosztów.
  2. Klimatyzator składa się ze sprężarki, wymienników, wentylatorów, układów sterujących, zaworów itd. Te wszystkie elementy mają wpływ na poprawne działanie urządzenia. Pozostaw więc fachowcowi przegląd tych skomplikowanych urządzeń, podczas przeglądu usunie ewentualne usterki.
  3. Podczas przepływu powietrza zarówno część wewnętrzna, jak i zewnętrzna klimatyzatora ulega zabrudzeniu. Zanieczyszczenia osadzają się na wymiennikach ciepła i wentylatorach. Kurz może powodować, że przepływające powietrze schładza się w mniejszym stopniu. Wydajność klimatyzatora spada, rośnie zaś pobór prądu.
  4. Jednostka wewnętrzna klimatyzatora wyposażona jest w filtry. Wypływające powietrze zostaje oczyszczone z kurzu, pyłków i mikrozanieczyszczeń. Filtry ulegają zabrudzeniu i w konsekwencji zmniejsza się przepływ powietrza. Mniejszy przepływ – niższa wydajność klimatyzatora. W związku z tym co jakiś czas trzeba oczyścić filtry.
  5. W urządzeniu (które nie pracuje w trybie automatycznym) po zakończeniu pracy może pozostać trochę wilgoci. Sprzyja ona powstawaniu pleśni i grzybów. W trakcie przeglągu ekipa serwisowa zdezynfekuje Twoje urządzenie środkiem odkażającym.
  6. Podczas funkcjonowania klimatyzacji z powietrza usuwana jest wilgoć. Skropliny spływają do tacy ociekowej, a nastepnie są odprowadzane grawitacyjnie lub przy użyciu pompki skroplin. Podczas przeglądu serwisant sprawdzi drożność układu odprowadzenia skroplin, dzięki czemu nie będzie ryzyka powstawania przecieków instalacji.

źródło: www.ogrzewanie-wentylacja.info.pl

Porady

Ostatnie Realizacje

Najnowsze Porady

Nasi klienci