Systemy instalacji sanitarnych

Rozwiązania dostosowane do potrzeb profesjonalistów

GSM 505-83-25-52
Instalacje klimatyzacji i wentylacji Siedlce

Wentylacja

Czy warto zainwestować w system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła? Zdecyduj sam...

Stale wzrastające koszty energii zmuszają do poszukiwania oszczędności oraz alternatywnych rozwiązań typowych instalacji stosowanych w branży sanitarnej.

Czy warto zainwestować w system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła? Zdecyduj sam...

Okazało się, że nie wystarcza dobra izolacja termiczna i szczelność budynku. Obecnie znaczna część energii (nawet do 50%) wykorzystywana jest do ogrzania dopływającego z zewnątrz powietrza wentylacyjnego. Zapewnienie właściwej wentylacji w ocieplonym i szczelnym domu, to podstawowy warunek dobrego samopoczucia i zdrowia jego mieszkańców. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie mechanicznej wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła, czyli rekuperatora.

Zalety zastosowania wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperacji):

  • Budynek z wentylacją mechaniczną jest przewietrzany w każdych warunkach - niezależnie od pogody, ciśnienia i temperatury.
  • Nawiewane powietrze jest filtrowane, powoduje to oczyszczenie powietrza z kurzu, owadów itp. możliwe jest również zastosowanie filtra antyalergicznego.
  • Budynek jest bardziej energooszczędny - mimo efektywnej wentylacji nie tracimy ciepła z ogrzanego budynku - zostaje ono odzyskane przez rekuperator.
  • Zyskujemy dodatkowe możliwości – zamontowany gruntowy wymiennik ciepła wykorzystuje energię odnawialną pochodzącą z gruntu i umożliwia schłodzenie powietrza latem i wstępne podgrzanie zimą.
  • Wentylacja jest w pełni sterowalna – nowoczesny programator w cyklu tygodniowym samodzielnie ustawi najodpowiedniejszy bieg rekuperatora.
  • Budynek jest bezpieczniejszy - nie ma już konieczności intensywnego przewietrzania, co nie tylko eliminuje przeciągi, ale pozwala czuć się bezpieczniej: zarówno w nocy, jak i podczas nieobecności domowników.
  • Wyposażenie domu w rekuperację może niewiele kosztować - gdy na etapie projektowania i budowy domu wyeliminujemy zbędne przy wentylacji mechanicznej murowane kominy wentylacyjne, okna z mikrorozszczelnieniem, nawiewniki okienne, część okien zrobimy nieotwieranych (szklenia stałe), zmniejszymy wielkość grzejników, zaplanujemy zakup mniejszego kotła grzewczego, po dokonaniu obliczeń okaże się, że instalacja wentylacyjna z odzyskiem ciepła nie kosztuje prawie nic!
  • Jest tania w eksploatacji - poprzez zastosowanie energooszczędnych wentylatorów na prąd stały i mikroprocesorowego sterowania, (nasz rekuperator zużywa niewielką ilość energii: średnie zużycie prądu w skali roku nie przekracza 45 W).
  • Praca rekuperatora jest bardzo cicha - to zaleta zarówno wysokiej jakości najbardziej zaawansowanych technologicznie rekuperatorów AERIS, jak i właściwie zaprojektowanej instalacji opartej na sztywnych przewodach wentylacyjnych AirSpiralo® z zastosowaniem idealnie dopasowanych do budynku kolan i kształtek.
  • Wyposażony w rekuperację budynek zyskuje na wartości – ma lepszy współczynnik energooszczędności we wprowadzonych od stycznia 2009 r. świadectwach energetycznych budynku, niezbędnych przy jego sprzedaży.
  • Umożliwia ona pozbycie się pleśni oraz nieprzyjemnych zapachów.
  • Ochrona środowiska naturalnego – dzięki zmniejszeniu konieczności ogrzewania, zmniejszamy emisję gazów cieplarnianych do atmosfery.

Koszty ogrzewania domu z wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła wentylacyjnego są mniejsze od 40 do nawet 70% w porównaniu z wentylacją grawitacyjną. Co zatem należy zrobić, by móc spoglądać co miesiąc na przynajmniej o połowę mniejszy rachunek za ogrzewanie i oddychać świeżym powietrzem?

Nawet najlepiej zaprojektowaną instalację może zepsuć kiepski instalator. A fachowiec z dużym doświadczeniem może skorygować błędy projektowe. Błędy w mechanicznych instalacjach wentylacyjnych nie od razu się ujawniają, a tym samym nie od razu dostrzegamy ich efekty, chyba że instalacja np. mocno hałasuje lub wcale nie pracuje.

Tak jak w przypadku wentylacji grawitacyjnej, wielu inwestorów lekceważy wykonanie szczegółowego projektu instalacji wentylacyjnej, wychodząc z założenia, że połączenie kilku przewodów z centralą nie powinno stanowić większego problemu. Jednak prawidłowe funkcjonowanie instalacji zapewni jedynie dokładne obliczenie oporów oraz spadków ciśnień w przewodach wentylacyjnych, a co za tym idzie dobranie odpowiednich długości i średnic przewodów.

Jeśli warunki na to pozwalają, warto zastosować gruntowy wymiennik ciepła, który usprawni działanie serca instalacji, jakim jest wymiennik w centrali wentylacyjnej. Na głębokości ok. 1,5 m pod powierzchnią terenu panuje stała temperatura ok. 7-10°C. Wprowadzone do niej powietrze z zewnątrz wstępnie ogrzewa się zimą i chłodzi latem. W takim wymienniku możliwe jest ogrzanie powietrza nawet od –20°C stopni na zewnątrz do 0°C na wejściu do kanału czerpnego do budynku i centrali. Oszczędności są więc istotne, a ponadto zapewnia to chłodzenie latem tylko za koszt pracy wentylatora w centrali.

W najprostszym wykonaniu gruntowy wymiennik to rura ze specjalnego tworzywa, długości 40-60 m, ułożona pod ziemią i zakończona czerpnią wyposażoną w siatkę, chroniącą przed przedostawaniem się insektów i gryzoni. Dobór kubatury lub długości i średnic oraz sposobu ułożenia przewodów wymiennika powinien być bardzo starannie wykonany, gdyż ułożony zbyt blisko fundamentów budynku może spowodować ich przemrożenie zimą, a ułożony zbyt płytko i o małych średnicach przewodów nie spełni swoich funkcji ani zimą, ani latem.

Reasumując, jeśli zdecydowaliśmy się już na wykonanie instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła powiniśmy:

  1. Zwrócić się do projektanta w celu właściwego zaprojektowania całego systemu. Wykona on niezbędne obliczenia hydrauliczne, dobierze właściwe urzadzenia, odpoowiednie rury oraz kształtki.
  2. Wybrać profesjonalną firmę wykonawcza, posiadającą niezbędne doświadczenie oraz włąściwy sprzęt do wykonania instalacji.
  3. Zadbać o regularny przegląd. Jedynie profesjonalny serwis zagwarantuje długie i bezproblemowe urzytkowanie systemu wentylacyjnego.

Porady

Ostatnie Realizacje

Najnowsze Porady

Nasi klienci